Araçlarda virüsü yok eden sistem Türkiye’de geliştirildi

Araçlarda virüsü yok eden sistem Türkiye’de geliştirildi
  • Güncel / Haberler / Sektörel
  • 4 Mayıs 2020 11:35 | Güncellenme: 4 Mayıs 2020 11:37
  • Araçlarda virüsü yok eden sistem Türkiye’de geliştirildi için yorumlar kapalı
  • 1.280
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

Virüs ve bakterileri araç içinde etkisiz hale getiren sistem, bir Türk şirketi tarafından geliştirildi. VIP dizayn araç sektöründe faaliyet gösteren Ertex Otomotiv, araç içindeki tüm yüzeyleri ve havayı, yüzde 100 dezenfekte eden bir sistem geliştirdi. Sistemin başarıyla çalıştığını belirten Ertex Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, toplu taşıma araçlarına da uygulanabilecek bu yöntemin, normalleşme sürecini hızlandıracağını ve sürece ifade etti.

Uzaktan yönetilebiliyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’e karşı araç içindeki hava ve yüzeyleri dezenfekte eden sistem, bir Türk firması tarafından geliştirildi. Patent aşaması başlatılan cihaz ile tam sterilizasyon sağlanarak yolculuklar güvenli hale geliyor. “Doktorlar ve bilim insanları, bu süreçten sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyince Ertex, olarak Ar-Ge çalışmalarımıza başladık” diyen Ertex Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Malkoç, geliştirdikleri sisteme dair şu bilgileri: “VIP araç olarak kullanılan minibüslerde, bagaj bölümüne yerleştirilen bir makine ile UV ışınları kullanılarak yüksek hijyen sağlanıyor. UV ışınlarından geçen hava, yüksek kaliteli filtreler aracılığıyla ana filtreye ulaşıyor. Buradan araç içine gönderilen antibakteriyel özelliklere sahip hava, ortamdaki alerjenlere, kötü kokulara, bakterilere ve virüslere karşı havayla birlikte ortamı temizleyerek, araç içindekilere sağlıklı bir alan yaratıyor. Sistem, bluetooth kumanda ile uzaktan da yönetilebiliyor.”

REKLAM ALANI

Toplu taşımalarda da kullanılabilir

Sistemin dünyada bir ilk olduğunu belirten Ercan Malkoç, Türk Patent ve Marka Kurumu’na ön başvuruda bulunduklarını ifade etti. Sistemin toplu taşıma araçlarında da uygulanabileceğinin altını çizen Malkoç, “Araçları steril hale getirmek için çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz sistem, toplu taşıma araçlarında uygulanabilir ve bu araçlarda da yüzde 100 hijyen sağlanabilir. Sosyal hayat yeniden canlandığında, toplu taşıma araçlarını da güvenilir hale getirmek gerekiyor. Bu ihtiyacı karşılamak için Ertex olarak, bu zorlu günlerde üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Tek isteğimiz, milletimizin bu dönemden en az kayıpla çıkması.” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ