İki kişiden biri yatırım amaçlı araç alıyor

İki kişiden biri yatırım amaçlı araç alıyor
  • Güncel / Haberler / Sektörel
  • 13 Ekim 2020 12:04
  • İki kişiden biri yatırım amaçlı araç alıyor için yorumlar kapalı
  • 2.578
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

İkinci el otonun kurumsal oyuncularından Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el oto sektöründeki son durum hakkında önemli tespitlerde bulundu. Eylül ayında bir önceki aya göre online araç satışlarında yüzde 15 düşüşün gözlenme sebebinin kurdaki artış ve kredi faiz oranlarındaki yükselişle ilintili olduğunu dile getiren Karakaş, çarpıcı açıklamalar yaptı. Sıfırdaki stok sıkıntısı, kur artışı,  ÖTV’deki düzenleme gibi birçok etkenden çok, bireysel kullanıcıların araç alıp satma telaşına düştüğünü ve dolaylı olarak fiyat artışına sebep olduklarını dile getirdi. “Karlı gibi görünen ikinci el oto pazarında asıl kazanan bireysel araç sahipleri oldu. Satışlar artmış gibi görünse de bu araçları alıp satan kişiler değişmiyor. Otomotiv ile ilgisi olmayan farklı meslek gruplarından herkes tabiri caizse araç alıp satma derdine düştü. Pandemi döneminde ortaya çıkan uzaktan çalışma olanağı da araç ticaretini kolaylıkla yapmalarını sağladı” dedi.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el oto pazarında yaşanan fiyat artışları ve pazar sirkülasyonu ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Eylül ayında ikinci el online pazarı satışlarının, Ağustos ayına göre ortalama yüzde 15 düşmesindeki sebebin kur artışı ve kredi faiz oranlarındaki radikal yükseliş olduğunu dile getiren Karakaş, ikinci el araç fiyatlarının fahiş bir seviyeye gelmesinde bireysel satıcıların önemli payı olduğunu söyledi. “Ertelenen talep, sıfırdaki stok problemi, kur artışı gibi hususlar fiyatların artışına elbette sebep oldu, fakat bir yerden sonra pazardaki hareketlilik ve ani fiyat yükselişleri, otomotiv dışı farklı sektörlerde çalışan insanların maalesef iştahını kabarttı kabarttı. Bugün satışlar geçen yıla göre yüksek gözükse de sanal bir artıştan bahsediyoruz. Araç alıp satanlar hep aynı kişiler. Artık her iki kişiden biri sadece yatırım amaçlı otomobil satın alıyor” ifadelerini kullanan Karakaş, bu araç sahiplerinin fiyatları zaman içerisinde ciddi şekilde artırdığının altını çizdi. 

10 araç stoklayan vatandaş, 600 araç satan işletme kadar kazandı

REKLAM ALANI

Ali Karakaş, ikinci el oto ticaretiyle ilgisi olmayan vatandaşın elde ettiği kar ile ilgili de önemli örnekler verdi: “Geçtiğimiz aylarda bireysel bir kullanıcı, aynı anda bayiden 100 adet Volkswagen Passat aldı, bu araçları stokladı, kiralamadı, şirketi için kullanmadı, emtia olarak bekletti. Yaz ayının başında D segmenti sedan ya da kompakt bir SUV’dan 10 adet alan kullanıcılara şahit olduk. Bu şahısların birkaç ay sonra 10 aracın satışıyla elde ettiği kar marjı, bizlerin 50 kişilik istihdam yarattığı genel merkezimizde sattığımız 600 aracın kar marjına eşdeğer. 2020 büyük markalardan, galerilerden, otomobil alım satımını meslek olarak yapanlardan çok, sektörle ilgisi olmayan kişilerin para kazandığı ve fiyatları yükselttiği yıl oldu” dedi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ