Kia 2028’de ordu için hidrojen ile çalışan araçlar sunacak

Kia 2028’de ordu için hidrojen ile çalışan araçlar sunacak
  • Güncel / Haberler / Kia
  • 15 Eylül 2021 13:03 | Güncellenme: 14 Eylül 2021 08:05
  • Kia 2028’de ordu için hidrojen ile çalışan araçlar sunacak için yorumlar kapalı
  • 1.920
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

Hyundai , birkaç gün önce Hydrogen Wave etkinliğinde tanıtılan konsept otomobiller ve 2018’den bu yana Nexo FCEV’i sunması ile  hidrojenle çalışan araç teknolojisini ön planda tuttuğunu bir kez daha ispatlamıştı.

Kuzeni Kia ise bu birikimden fazlasıyla yararlanacakmış gibi görünüyor. Hatta yapılan bazı planlarve açıklamalar 2028 yılını işaret etti. The Korean Blog tarafından bildirildiği üzere, Kia bu teknolojiyi orduda kullandıktan sonra 2028 yılına kadar ilk hidrojen-elektrikli binek aracını piyasaya sürdüğünde bu durum değişecek.

Kia Motors’un başkanı ve CEO’su Song Ho-Sung, Güney Kore’deki “Hidrojen Hareketlilik Gösterisi” sırasında gazetecilere verdiği demeçte, Kia’nın hidrojen teknolojisini 2028’den itibaren binek araçlarında kullanmadan önce ordu için kullanmaya odaklanacağını söyledi. Hidrojenle çalışan ilk Kia modellerinin “çoğunlukla çok amaçlı araçlar” olacağı açıklandı. Buradan ana odağın SUV ve MPV olacağı anlaşılıyor.

REKLAM ALANI

Garip bir şekilde, Hyundai’nin Vision FK adlı en son hidrojenle çalışan spor otomobil konsepti, bir Kia Stinger’a dayanıyordu . Prototip, üretim için tasarlanmasa da, arkadan çekişli plug-in hibrit güç aktarma organı ile birlikte bir “yakıt hücreli enerji dönüştürücüsü” kullanılarak tasarlandı. Kia’ya göre, sistem 671 hp’den daha fazla güç üreterek 0-100 km-sa hızlanmasını dört saniyenin altına indiriyor. Toplam menzil ise 600 km’nin üzerinde.

Kia’nın CEO’sunun bahsettiği askeri teknolojiyi sadece araçları değil, aynı zamanda hidrojen yakıt hücreli acil durum jeneratörlerinde de kullanacak. Kia’nın, en küçük ve en hafif komuta araçlarından başlayıp daha ağır kamyonlara ve silah donanımlı araçlara doğru giderek, tüm askeri araç yelpazesini kademeli olarak FCEV’lere dönüştürmesi bekleniyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ