Masmavi gökyüzünün altında geleceğin teknolojisi: Lamborghini Sian Roadster

Masmavi gökyüzünün altında geleceğin teknolojisi: Lamborghini Sian Roadster
  • Güncel / Haberler / Lamborghini
  • 19 Temmuz 2020 18:21 | Güncellenme: 19 Temmuz 2020 18:22
  • Masmavi gökyüzünün altında geleceğin teknolojisi: Lamborghini Sian Roadster için yorumlar kapalı
  • 1.944
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

Lamborghini’nin vizyoner V12 süper spor otomobili Sian’ın sınırlı sayıda üretilen Roadster modeli, çığır açan hibrit teknolojilerle üstün tasarımı birleştiriyor. Elektrikli ve içten yanmalı motoru ile 819 hp’lik bir güçle bugüne kadar üretilen en güçlü Lamborghini modeli olan Sian’ın bu üstü üstü açık modeli, 0’dan saatte 100 kilometreye sadece 2,9 saniyede çıkıyor ve saatte 350 km/s yapabiliyor. Yalnızca 19 adet üretilen Lamborghini Sian Roadster’ların tamamı şimdiden satıldı

Automobili Lamborghini; sınırlı sayıda üretilen, Lamborghini’nin ikonik V12 motoruyla tasarlanmış, benzersiz hibrit teknolojilere sahip, Lamborghini’nin eşsiz hibrit performansını sunan, üstü açık, hibrit süper spor otomobil Lamborghini Sián Roadster’i takdim eder. Sián Roadster’in tavansız tasarımı sayesinde seçkin bir sürücü grubu, gelmiş geçmiş en muhteşem kokpitlerden birinde kendilerine yer bulacak. Masmavi gökyüzü her zaman başlarının üzerinde, bugüne kadarki en güçlü Lamborghini motorunun eşsiz V12 sesi kulaklarında, olağanüstü bir performans avuçlarında, Lamborghini’nin geleceğe uzanan hibritleşme rotasında Sián Roadster ile zevkle ilerleyecekler.

Automobili Lamborghini Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, “Sián Roadster, Lamborghini ruhunun özetidir. Nefes kesen tasarımın ve olağanüstü performansın ifadesi, daha da önemlisi geleceğin başlıca teknolojilerinin vücut bulmuş halidir. Sián’ın yenilikçi hibrit aktarma organları, Lamborghini’nin süper spor otomobillerinin ilerlediği yönü müjdeliyor. Üstü açık Sián Roadster, yeni çözümler talep eden yarınlara doğru giden bu yolda Lamborghini’nin sunduğu kusursuz yaşam tarzına olan arzuyu pekiştiriyor,” diyor.

REKLAM ALANI

Sián Roadster’in ilk rengi Blu Uranus olacak. Bu renk, Lamborghini Centro Stile tarafından özel olarak seçildi. Centro Stile, her Sián müşterisinin kendi Roadster’inin renginden son dokunuşlarına kadar tamamını dilediği gibi kişiselleştirebilmesi için Ad Personam (Kişiselleştirme) departmanından destek alarak müşteriyle birlikte çalışıyor. Rengini gökyüzünün mavisi ve çayırların yeşilinden alan, performansın getirdiği özgürlüğün ve sürüş zevkinin yansıması olan üstü açık Sián Roadster, Oro Electrum jantlara sahip. Lamborghini bu rengi elektrifikasyonu simgelediği için seçti. Dış görünümü tamamlayan iç mekan Blu Glauco detayların, Oro Electrum alüminyum unsurların ve şık beyaz rengin birleşimini yansıtıyor. 3D baskı ile üretilen yeni tasarım havalandırma menfezlerine müşterinin isminin baş harfleri eklenerek kişiselleştirme sağlanabiliyor.

Geleceğin tasarımı

Lamborghini Sián Roadster, coupé’un fütüristik tasarımını sunarken gerçek bir roadster olarak açık kabiniyle kendi saflık yorumunu ekliyor. Sián Roadster’in havadan görünümü, ilk Countach’tan esinle ikonik Periscopio hattını çağrıştırıyor. Bu hat, kokpitten arkaya doğru diyagonal uzanıyor ve sürücüyle yolcunun arkasındaki aerodinamik hava çıkışlarında son buluyor. Sián’ın uzun ve adaleli hatlarıyla karakteristik aero kanatları, Sián Roadster’e başka bir otomobille karıştırılamayacak kadar güçlü bir profil kazandırıyor. Otomobilin çok düşük konumlanan önünde entegre karbon fiber splitter ile ikonik Lamborghini Y-şekilli farlar bulunuyor.

Sián Roadster’in saf ve karmaşadan uzak tasarımı, otomobilin optimize edilmiş aerodinamik verimliliğinin ve üstün teknolojik özelliklerinin açık bir ifadesi: Hava sırasıyla ön deflektörlerden, kaputtan, yandaki hava girişleriyle çıkışlarından ve son olarak arka spoylerden yönlendiriliyor. Bu esnada roadster’in tavansız tasarımı aerodinamik verimlilikten kesinlikle ödün vermiyor. Arkadaki aktif soğutma valflerinde Lamborghini’nin patentli ve benzersiz malzeme bilimi teknolojisi kullanılıyor. Bu valfleri, egzoz sisteminin ürettiği ısıya tepki veren akıllı malzeme bileşenleri çalıştırıyor. Söz konusu bileşenler, valflerin dönmesini ve hem şık hem de hafif bir soğutma çözümünün ortaya çıkmasını sağlıyor.

Otomobilin ekstrem ve kaslı arka kısmında Lamborghini’nin kendine özgü altıgen tasarımı ve Countach’ten esinlenilen altı adet altıgen stop lambası göze çarpıyor. Arka kanat, profilin içine entegre edilmiş durumda ve yalnızca sürüş esnasında performansı artırmak için açılıyor.

Yıldırım veya şimşek anlamına geliyor

Alçak, güçlü şasi yeni nesil bir V12 motora ev sahipliği yapıyor: Yerel Bologna ağzında ‘şimşek’ veya ‘yıldırım’ anlamına gelen ‘Sián’ kelimesi, Sián Roadster’in elektrifikasyonunun gelecekteki hibrit stratejisinin bir parçası olduğunu gösterirken, doğal havalandırma sistemine sahip Lamborghini süper spor otomobillerin doğasında bulunan olağanüstü duyguyu ve dinamik performansı vurguluyor.

Sián Roadster’ın hibrit sistemi, V12 motorunu yeni bir aktarma organıyla birleştirerek en hafif çözümle mümkün olan en yüksek gücü sağlıyor. 34 hp güç üreten 48 voltluk e-motor, anında tepki ve gelişmiş performans sağlamak için şanzımanla bir bütün oluşturuyor. Elektrikli motor ayrıca geri dönüş ve park etme gibi elektrik gücüyle düşük hızda gerçekleştirilen manevraları da destekliyor.

Sián Roadster, lityum iyon bataryadan on kat daha fazla enerji depolayan dünya çapında bir teknoloji olan, Lamborghini’nin yenilikçi süper kapasitör uygulamasına da sahip. Kokpitle motor arasındaki bölme panelinin içinde yer alan süper kapasitör, kusursuz bir ağırlık dağıtımı sağlıyor. Aynı ağırlığa sahip bir bataryadan üç kat daha güçlü ve aynı gücü üreten bir bataryadan üç kat daha hafif olan süper kapasitörlü ve e-motorlu elektrik sistemi sadece 34 kg ağırlığında ve bu sayede 1,0 kg/hp’lik olağanüstü bir güç-ağırlık oranı sunuyor. Simetrik güç iletimi sayesinde hem şarj etme hem de şarj boşaltma döngüleri aynı verimlilikle gerçekleştirilebiliyor. Böylece ortaya en hafif ve en verimli hibrit çözüm çıkarılıyor.

Üstüne üstlük bu ileri teknoloji, V12 motorla birleşiyor. Motor, titanyum emme supaplarına sahip ve 8.500 rpm’de 785 hp (577 kW) güç ortaya koyacak şekilde iyileştirildi. Hibrit sistemden gelen 34 hp ilave güç de değerlendirildiğinde Sián Roadster toplam 819 hp (602 kW) güce sahip oluyor ve 350 km/s’nin üzerinde bir azami hıza ulaşıyor.

Lamborghini Sián Roadster’de Lamborghini için özel olarak üretilen sofistike yenilemeli fren sistemi bulunuyor. Normal Li-ion bataryaların aksine aynı güçle hem şarj edilip hem boşaltılabilen süper kapasitörün simetrik hareketi, Sián’ın enerji depolama sistemini araç her fren yaptığında tam olarak şarj ediyor. Depolanan enerji anında güç yükleme için kullanılabiliyor. Bu, sürücünün ivmelenme sırasında elektrikli motorun otomatik olarak devreden çıkmasıyla birlikte 130 km/s’ye kadar yüksek torktan anında faydalanmasını sağlıyor ve böylece esnek manevraları iyileştirerek bu sisteme sahip olmayan bir otomobile kıyasla %10 daha yüksek hız olanağı sunuyor.

Yenilikçi sistem aynı zamanda V12 motorla hibrit sistemin kombinasyonu sayesinde gelişmiş çekiş gücüyle düşük viteslerde anında ivmelenme sağlıyor. Sián Roadster 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyeden daha kısa bir sürede erişiyor. Elastikiyet manevralarındaki iyileşme daha da belirgin hale getirildi. Örneğin çekiş kuvveti, üçüncü viteste %10’a kadar artırıldı.

Lamborghini Sián Roadster, dinamik yol tutuşu ve yüksek performansın yanı sıra hibrit sistemin kolaylaştırdığı yüksek bir sürüş konforu sunuyor. Geleneksel bir yanmalı motorda vites değiştirme esnasında hissedilen yavaşlama ve tork eksilmesi durumu, hibrit sistemdeki elektrikli motorun vites yükseltme tork desteği ile ortadan kaldırılıyor. Bu durumda sürücü yalnızca ivmelenmenin neden olduğu geriye doğru hareketi hissediyor ve rahatsız edici bir sarsılma hareketinden korunmuş oluyor.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ