VinFast, daha hızlı şarj edilebilen piller için StoreDot’u ile işbirliği yapıyor

VinFast, daha hızlı şarj edilebilen piller için StoreDot’u ile işbirliği yapıyor
  • Güncel / Haberler
  • 2 Eylül 2021 14:00 | Güncellenme: 30 Ağustos 2021 01:16
  • VinFast, daha hızlı şarj edilebilen piller için StoreDot’u ile işbirliği yapıyor için yorumlar kapalı
  • 1.749
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

VinFast, elektrikli araçlarını pazar lideri yapacağını umduğu endüstri şirketleriyle üç ortaklık kurdu.

İlk olarak, Vietnamlı otomobil üreticisi, ultra hızlı şarj teknolojisi geliştirmek için İsrailli StoreDot ile işbirliği yaptığını duyurdu . Batarya araştırma şirketi, teknolojisinin 65 kWh’lik bir otomobil bataryasının sadece beş dakikada yüzde 80 kapasiteye kadar şarj olmasına izin verebileceğini söylüyor. StoreDot’a göre, teknolojisi, pil hücresinin anotundaki grafiti, şarjı hızlandırmak için “nano ölçekli metaloidler” ve “özel olarak tasarlanmış ve sentezlenmiş tescilli organik ve inorganik bileşikler” ile değiştiriyor.

StoreDot halihazırda BP, Samsung ve Daimler ile ortaklık kurdu ve teknolojisi şimdiden cep telefonlarına, dronelara ve e-scooter’lara entegre edildi. VinFast, katı hal pilleri geliştirmek için çalışan Tayvanlı ProLogium ile de ortaklık kurdu. Lityum iyon pillerden üç kat daha yüksek enerji yoğunluğu ve daha az yangın riski ile katı hal pilleri, büyük ölçüde gelecek olarak kabul ediliyor.

REKLAM ALANI

BMW gibi diğer üreticiler katı hal pilleri geliştirme planlarını açıklamış olsa da , Fisker Mart ayında teknolojiden vazgeçti . Şirket, geliştirmenin son yüzde 10’unun ilk yüzde 90’dan çok daha zor olduğunu söyleyerek onları mükemmelleştirmek için uğraşmayacaklarını bildirdi. Yine de teknolojinin avantajları, onu daha hafif ve daha uzun menzilli EV’ler geliştirmek isteyen otomobil üreticileri için çekici hale getiriyor. Son olarak VinFast, Çin’in önde gelen pil üreticilerinden Gotion High-Tech ile bir mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu. Lityum demir fosfat (LFP) pilleriyle tanınan teknoloji, çok uzun menzile ihtiyaç duymayan araçlar için lityum iyon pillerden daha ucuz olacak şekilde tasarlandı.

Bu şirketlerle birlikte VinFast, kendi Ar-Ge departmanının çeşitli projeler üzerinde çalıştığını ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Thuy Le, küresel EV’sini desteklemek için Vietnam’daki mevcut tesisiyle birlikte Avrupa ve ABD’de pil üretim tesisleri kuracağını söyledi.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ