Yatırım amacıyla herkes bir otomobil satın almak istiyor!

Yatırım amacıyla herkes bir otomobil satın almak istiyor!
  • Güncel / Haberler
  • 17 Ağustos 2021 22:23
  • Yatırım amacıyla herkes bir otomobil satın almak istiyor! için yorumlar kapalı
  • 2.558
  • A+
    A-
REKLAM ALANI

Geride bıraktığımız yılın ilk 6 ayında, oldukça durgun geçen ikinci el pazarı ve oto ekspertiz sektörü ile ilgili olarak Pilot Garage Otomotiv A.Ş. Genel Koordinatörü Cihan Emre önemli bilgiler paylaştı. 10 yaş ve üzeri otomobillere olan ilginin 2021 yılında da sürdüğünü dile getiren Emre, ilk yarıda satılan 3 milyon ikinci el otomobilin yüzde 55’inin ekspertiz işlemi gördüğünü söyledi.

“2020 yılı ikinci el araç pazarında en çok rağbeti 2 yaşa kadar olan otomobiller görmüştü.  Ekspertiz ve check-up amacıyla şubelerimize gelen araçlar bu yıl model yılı daha düşük araçlardan oluşuyor. Son 1,5 senede fiyatlarda yaşanan artışlar, tüketiciyi daha düşük modelli otomobillere yöneltiyor. Öte yandan fiyat artışları, sene başından itibaren yüzde 5-8 seviyesinde. Bundan sonraki dönemde ise çok ciddi bir fiyat artışı beklemiyoruz; fakat seyri kur, faizler, sıfır kilometre araç fiyatları belirleyecektir. Bu açıdan baktığımızda ikinci el bir otomobil satın almak isteyenler için Ağustos ayı iyi bir zaman.” dedi.

İhtiyacı olmayan da artık otomobil satın alıyor

REKLAM ALANI

Birçok tüketicinin kar amacıyla araç sattığını, birçok tüketicinin de yatırım amacıyla araç satın aldığını vurgulayan Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre “Artık net bir şekilde ifade edebiliriz ki tüketiciler döviz, altın gibi otomobilleri de bir yatırım enstrümanı olarak görüyor. 100 bin TL birikime ulaşarak satın almayı hedeflediği otomobil, 120 bin TL’ye çıkabilir endişesiyle, hali hazırda 80 bin TL olan birikimini, 80 bin TL’lik bir otomobil satın alarak değerlendiriyor. Şimdiye kadar aklından hiçbir otomobil geçmeyen ve ihtiyacı olmayanlar da artık bir otomobil sahibi olmak istiyor. Pazara yeni dinamikler kazandıran bir unsur bu, diğer yandan operasyonel filo kiralama şirketlerinin araçlarını yenilemesi ve eskiyen araçlarını pazara sunması stok problemlerinin önüne geçiyor. “ değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ